Klinik Hakkında
31 Ağustos 2022

Kastamonu EAH - Ayaktan Arındırma Merkezi.jpg

 

AYAKTAN ARINDIRMA MERKEZİ

Alkol - Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi Ayaktan Tedavi Polikliniği (AMATEM Ayaktan Tedavi Polikliniği) hastanemizde ilk olarak 17.12.2015 tarihinde, Saraçlar Mahallesindeki Eski Ana Yerleşkemizde bulunan Ek Hizmet Binası 2’ de hizmete açılmıştı.

13.12.2017 gün ve 3003 sayılı Bakanlık Makamı Oluruyla Kuzeykent M. Cankat S. No:4 Merkez – KASTAMONU adresindeki yeni hizmet binamız, B blok  zemin kattaki yerine taşınmış ve faaliyetlerine yeni yerinde devam etmektedir.

AMATEM Ayaktan Tedavi Polikliniğimiz, 10.03.2019 gün ve 30170 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan “Bağımlılık Danışma, Arındırma ve Rehabilitasyon Merkezleri Hakkında Yönetmelik” hükümleri gereğince “Ayaktan Arındırma Merkezi” ne dönüştürülmüştür.

Ayaktan Arındırma Merkezimiz; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı yönetim ve sorumluluğunda hizmetlerini yürütmektedir.

Ayaktan Arındırma Merkezi her gün 09:00 – 16:00 saatleri arasında poliklinik hizmeti vermektedir.

Ayaktan Arındırma Merkezi; alkol ve madde bağımlılarına yönelik tedavi hizmeti veren ve bu konuda araştırmalar yapan bir merkez olup, Ayaktan Arındırma Merkezi’ne sadece alkol veya madde kullanım sorunları olanlar kabul edilmektedir. Zorunlu olarak tedavi asla söz konusu değildir. Tedavi amaçlı, alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan kurtulmak isteyen bireylerin başvuruları sonucu; kişilerin kendi istekleri ile tedaviler yapılmaktadır. Zorunlu değil, bireysel istek doğrultusunda işleyiş devam etmektedir.

Ayaktan Arındırma Merkezi’ ne zorunlu değil, gönüllü olarak yapılan başvuranlara yönelik bir hizmet sunulmaktadır. Bu nedenle polikliniklere başvuru sırasında kişilerin alkol veya madde kullanmamış olması veya alkol-madde etkisinde olmaması ve kendi isteğiyle tedaviye karar verdiğini bildirmesi önemlidir. Sosyal güvencesi olanlar ücretsiz olarak tedavi edilir. İlk muayeneden sonra hastanın durumuna göre tedavi; ayaktan tedavi planlanır. Bağımlılık tedavisinde başvuran kişilerin, verilen randevuya gelmesi, tedavi protokolüne uyması ve tedavi motivasyonu, tedavinin başarısı için önemli unsurlardan biridir.

Ayaktan Arındırma Merkezi’nde ayaktan tedavi olunabilir. Tedavinin ilk aşamasında alkol veya madde kullanımının kesilmesine bağlı olan yoksunluk bulguları tedavi edilmektedir. Bu aşamada ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Daha sonra ise alkol veya maddeye tekrar başlamamaya yönelik psikoterapi programı bulunmaktadır. Ayrıca ayaktan da devam edilen psikoterapi programı bulunmaktadır. Genel olarak bilişsel-davranışcı terapi, psikodrama ve etkileşim grupları şeklinde sürdürülen psikoterapi seanslarına ek olarak bilinçlendirme amaçlı toplantılar yapılmakta, ayrıca hastaların yakınlarına yönelik aile toplantıları da düzenlenmektedir. Hastaların hastaneden çıktıktan sonra da ayaktan tedaviye devam etmeleri önerilmektedir. Psikoterapi programları süresince de gerekirse ilaç tedavilerine devam edilmektedir.

İletişim:

KASTAMONU EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Kuzeykent M. Cankat S. No:4

B Blok Zemin Kat

Merkez – KASTAMONU

https://kastamonueah.saglik.gov.tr/

Tel: 0366 214 10 53