Gebe Okulu Nedir?
12 Eylül 2022

GEBE DOĞUMA HAZIRLIK SINIFI.jpg

Gebe Okulu

Tüm gebelerin doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacı ile hastanemizde gebe eğitimleri verilmektedir.

Anne adaylarının gebelik süreci ile başlayan ve doğum eyleminin sonlanmasına kadar geçen süreci sağlıklı şartlarda gerçekleştirmeleri ve normal doğumun yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Doğum, kadının hayatında yaşadığı en önemli deneyimlerden birisidir. Gebenin doğuma aktif bir şekilde katılması, sağlıklı bir bebek sahibi olması, doğum sürecini rahat geçirmesi için doğum öncesi eğitimler çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan eğitimler, anne adayını doğuma hazırlamakta, aileyi fiziksel ve psikolojik doğum sürecine dâhil etmektedir.

Eğitim içeriğinde yer alan masaj, nefes teknikleri ve aktif doğum pozisyonları, bebeklerin doğum kanalındaki yolculuğuna yardımcı olur, normal doğum sürecinin rahat ve konforlu ilerlemesini sağlar. Doğuma hazırlık eğitimi alan gebelerin, doğum süresince verilen kesintisiz profesyonel destek ile doğumun süresinin kısaldığı, sezaryen oranlarının düştüğü, ağrı kesici ve diğer ilaçlara ihtiyacın azaldığı, pozitif doğum hatıraları kazandırmaktadır.

Hastanemizde Gebe Okulu eğitimleri, Gebe Okulundan sorumlu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Ahmet UZEL ve Gebe Okulundan Sorumlu Ebe Pınar EMİROĞLU tarafından verilmektedir.

Gebe Okulumuz eğitimlerine konusunun içeriğine bağlı olarak; hastanemizde görev yapan fizyoterapist, diyetisyen, klinik psikolog, anestezi ve reanimasyon uzmanı ve gerekli tıbbi personel katılmaktadır.

Gebe Okulu eğitimlerine katılmak veya bilgi almak için, hastanemiz 214 10 53 nolu telefonunu arayarak, dâhili 1223 tuşlayıp, Gebe Okulu Sorumlu Ebemiz Pınar EMİROĞLU’ ndan bilgi alabilirsiniz.

Hastanemiz adres, ulaşım ve iletişim bilgilerine web sayfamız İLETİŞİM kısmından da ulaşabilirsiniz.

Adres:

KASTAMONU EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

Kuzeykent M. Cankat S. No:4 Merkez – KASTAMONU

İletişim:

Tel: 0366 214 10 53 Dâhili: 1223

Web Adresi:

https://kastamonueah.saglik.gov.tr/

instagram:

kastamonueahgebeokulu

 

 

doguma-hazirlik-1.png