T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bir İlk Daha… 62 Yaşındaki Hastamızın Şah Damarına Operasyon…

Güncelleme Tarihi: 24/03/2021

Bir İlk Daha… 62 Yaşındaki Hastamızın Şah Damarına Operasyon….jpg

Bir İlk Daha… 62 Yaşındaki Hastamızın Şah Damarına Operasyon…

62 yaşında şah damarı yüzde elli daralan hasta hastanemizde ilk kez yapılan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu.

Kalp Damar Cerrahisi Uzmanımız Dr. Öğretim Üyesi Burak TAMTEKİN, yapılan şah damarı operasyonuyla ilgili şu bilgileri verdi;

Şah damarı operasyonları sonrası hastanede uzun bir süre yatış gerektirmiyor. Karotis Arterler ( Şah damarlar ) boynun her iki bölgesinde bulunup her biri o bölgedeki beynin beslenmesinde ki ana damarlardır. Şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve sigara içimi gibi faktörlerin varlığında özellikle bu tür rahatsızlıklar görülür. Baş dönmesi, gözlerde nokta uçuşması, geçici veya kalıcı felç, şuur kaybı gibi önemli bulgulara özellikle şah damarı içinde % 50 ‘ den fazla darlık oluştuğunda sebep olur. Tedavi de % 50 darlığa kadar takip edilirken , % 50 darlık üstünde açık operasyon veya stent uygulaması yapılır.

Kalp Damar Cerrahisi Kliniğimize 62 yaşında denge kaybı, baş dönmesi şikâyeti ile başvuran hastamızın ilk muayenesinde şah damarında yüzde elli darlık olduğunu gördük. Hemen ameliyata aldık. 1 saat süren bir operasyonla, hastamızın daralan şah damarını açıp toparlayarak sağlığına kavuşturduk. Operasyondan sonra hastamız uyandırıldı. Aynı gün akşamı da ağızdan beslenmesine başlandı. 3 gün misafir edilen hastamız sağlığına kavuşturularak hastanemizden taburcu edildi.

Şah damarı rahatsızlığı olan hastalarımız ileri merkezlere gitmeden,  Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ nde gönül rahatlığı içinde hiç düşünmeden bu ameliyatı yaptırabilirler.

 

İnternet Medya

https://baskentpostasi.com/ web sitesindeki haberi okumak için lütfen linki tıklayınız. 

 

Yerel Basın
 

  • Açıksöz Gaetesi 23032021.jpg
  • DoğruSöz 23032021.jpg
  • Sözcü Gazetesi Manşet 23032021.jpg
  • Sözcü Gazetesi 23032021.jpg