T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastamız Yaşama "ECMO - Yapay Akciğer Cihazı" ile Bağlandı

Güncelleme Tarihi: 27/12/2018 

Hastamız Yaşama "ECMO - Yapay Akciğer Cihazı" ile Bağlandı

Hastanemizde bir ilk…

Akciğerlerinin su toplaması nedeniyle solunumu durmak üzere olan hastamız, Extracorporeal membrane oxygenation (ECMO-yapay akciğer) cihazı ile hayata bağlandı.

Kalp krizi şikâyeti ile hastanemiz Acil Servisine başvuran Mustafa G.' nin (33) solunumunun durmak üzere olduğunu belirleyen doktorlarımız, hastayı yapay akciğer cihazına (ECMO) bağladı.

Damar yoluyla hastanın kanına oksijen pompalayan cihaz, hastamızın yaşama tutunmasını sağladı.

Kendi kendine nefes almaya başlayan hastamızın yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor.

Hastanemiz Başhekimi Op. Dr. Hasan Serdar BOZKURT, Anadolu Ajansı (AA) muhabirine yaptığı açıklamada;

Hastanın yaklaşık 10 gün önce kalp durması ve solunum yetmezliği şikâyetiyle hastanemize getirildiğini söyledi.

Hastanın solunum yetmezliğinin ilerlemesi üzerine doktorların kısa sürede karar alıp, uygulamaya geçtiklerini, anlatan BOZKURT, "Akciğerin su toplaması nedeniyle hasta, solunumda iyice zorlanmaya başladı. Arkadaşlarımız da hastaya ECMO cihazının bağlanmasına karar verdi. Bölgemizde sadece Kastamonu'da bulunan cihaz, hastanemizde de ilk kez kullanıldı." dedi.

"Bu cihaz olmasaydı akciğerler sıvıyla kaplanıp vazifesini göremez hale geldiği için hastamızın solunumu sağlanamayacaktı. Hastamız ECMO cihazı ile hayata döndü. Bu cihaz olmasaydı maalesef hastamızı kaybederdik. Böyle bir hastanın sevki ne yazık ki mümkün değildi. Çünkü bu rahatsızlıkta dakikalar bile çok önemli. Böyle bir cihazın ve bunu uygulayacak ekibimizin olması nedeniyle son derece şanslıyız." dedi

Başhekimimiz Op.Dr. Hasan Serdar BOZKURT, Mustafa G'nin yaşama döndürülmesinde emeği geçen Anestezi Uzmanlarımız Uzm.Dr. Ayşe YILMAZ, Uzm.Dr. Öngül TAKAK, Uzm.Dr. Öztürk TAŞKIN, Uzm.Dr. Merve SORAL, Uzm.Dr. Zulal BOSTANCI CAN, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanımız Op.Dr. Güler Gülsen ERSOY , Yoğun Bakım Uzmanımız Uzm.Dr. Veysel Garani SOYLU, Göğüs Cerrahisi Uzmanımız Op.Dr. Tarık YAĞCI, Kardiyoloji Uzmanımız Uzm.Dr. Mustafa YAŞAN ile yoğun bakım personeline teşekkür ederek, hastanın hayata tutunmasını sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.